Kniha návštěv

Datum: 07.06.2018

Vložil: AlbertObevy

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is an essential part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is located just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of kinds of prostate infection. It is caused by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition associated with a particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be brought on by trauma towards the urinary tract or by infections from other areas with the body. A patient may go through testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect then the utilization antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to create the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some from the steps you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and it'll also maintain your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations weekly will assist you to prevent cancer of prostate.

3. Eat beef sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will heighten the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most important measure to take to make certain a healthy prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you must opt for prostate examination at least a year.

Odpovědět

—————

Datum: 01.01.2016

Vložil: Bushman

Titulek: A je tu další rok

... a má číslo 2016. Všem stálým i víkendovým obyvatelům Ludvíkova přeju pevné zdraví, hodně štěstí, mír a klid

Odpovědět

—————

Datum: 11.05.2014

Vložil: Jarmila Antošová

Titulek: Vzpomínka na dětství.

Nejkrásnější prázdniny byly v Ludvíkově.Vzpomínám na všechny kamarády.
Jarmila Spáčilová od babičky Voráčové.

Odpovědět

—————

Datum: 30.12.2013

Vložil: Bushman

Titulek: Přátelé

Mám neodbytný pocit, že se tady potkávám čím dál tím rychleji. Není to tak dávno, co jsem svým dobrým rodákům přál do roku 2013 a už su tady zase.
Tak hodně štěstí, zdraví a za rok zase nashle ...

Odpovědět

—————

Datum: 27.08.2013

Vložil: Klaus von Jansdorf

Titulek: Kdo to je?

Byl jsem v pátek, 23.8.2013 v Ludvíkově fotit. Tam jsem potkal sympatickou paní, která mi podala některé cenné informace i kapličce, ale hlavně, že malovala hasičům toho Floriána na hasičárně. Protože se domnívám, že ví o historii ještě víc, byl bych vděčný za kontakt.
Jinak mám fotky zde: http://www.panoramio.com/user/6275002?show=all. Ludvíkov tam bude co nevidět. Zdravím sympatickou obec - Klaus

Odpovědět

—————

Datum: 17.03.2013

Vložil: Jirka

Titulek: Vzpomínky

Když vidím Brenerovo,vybaví se mi vzpomínky na dětství.Ahoj

Odpovědět

—————

Datum: 01.01.2013

Vložil: Bushman

Titulek: Vítejte v roce 13

... všichni moji dobří rodáci. Ať Vám slouží zdraví a střípky štěstí ať se lesknou na Vašich cestách. Určitě se všichni zase setkáme a pokud ne...pak naplň se osude .

Odpovědět

—————

Datum: 27.12.2011

Vložil: Bushman

Titulek: Po roce...

...opět zdravím všechny v Ludvíkově. Ať se celý další rok scházíme v plném počtu a plném zdraví

Odpovědět

—————

Datum: 04.06.2011

Vložil: Marie z Jesenicka

Titulek: Druhý Ludvíkov

V okrese Bruntál je krásná a dlouhá obec Ludvíkov, která je vyhlášenou rekreační oblastí.
Netušila jesm, že existuje další Ludvíkov, také tak krásný, obklopený nádhernou přírodou. Svěcení zvonu bylo jistě významnou událostí. Škoda, že nejsou prezentovány i další fotografie ze života Vaší osady. Moc se mi to u Vás líbí.

Odpovědět

—————

Datum: 01.12.2010

Vložil: Bushman

Titulek: Dívám se dívám...

...zdravím a vzpomínám na všechny dobré lidi - sousedy, kamarády a přátele z Ludvíkova, kteří mi v životě hrozně moc pomohli už jen tím, že jsou. Těch pět let v Povětrné chýši patří k nejlepším, které jsem kdy prožil. Moc rád se vracím, i když to bývá jen na pár chvil a brzo zase s mojí Pavlínkou přijedeme. A kdybychom se náhodou nepotkali, přeju všem pěkné Vánoce.
Laďa V.

Odpovědět

—————